Co odpowiada za uzyskanie idealnego efektu po użyciu gładzi gipsowej?
Gładź gipsowa przeznaczona jest do wyrównania ścian, które po jej użyciu stają się idealnie gładkie.Ten materiału budowlanego cechuje się prostotą nakładania oraz łatwością szlifowania. Naciągnięcie gładzi na ściany i/lub sufity pozwala osiągnąć bardzo dobry wynik, dzięki czemu po malowaniu lub położeniu tapet efekt będzie doskonały. Gładź gipsowa należy do materiałów posiadających najdrobniejszą ziarnistość, można ją nakładać przy grubości warstwy do 1 mm. Wykonanie szlifowania po wyschnięciu gładzi daje efekt gładkich powierzchni, jeżeli dojdzie do nadmiernego przetarcia, można ponownie nałożyć gładź.
Przygotowanie ściany do wykończenia gładzią gipsową
Odpowiednie przygotowanie podłoża przed naciągnięciem gładzią gipsową jest bardzo ważnym etapem odpowiadającym za efekt końcowy. Aby warstwa nałożonej gładzi odpowiednio się trzymała, trzeba zadbać o to, aby między nią a podłożem nie pojawiły się luźne cząsteczki https://smig.pl/kleje-gotowe/. Planując malowanie powierzchni po naciągnięciu gładzią wymagane będzie wcześniejsze przygotowania podłoża, które musi być wytrzymałe, suche i czyste. Jeżeli na ścianie są pozostałości tynku należy je usunąć.Trzeba pamiętać, że w przypadku pozostawania na ścianie kurzu lub łuszczącej się farby będzie ona odpadać. Gładź gipsowa nie utrzyma się i efekt wizualny będzie zaburzony. Jeżeli na powierzchni znajdowała się farba wodna, można umyć ją mydłem z wodą natomiast farby olejne trzeba zeskrobać albo usuwać przy użyciu rozpuszczalnika. Bardzo istotne jest gruntowanie podłoża przed naciągnięciem gładzi, pozwoli to zwiększyć jej przyczepność.Takiej procedurze podlega cała powierzchni ściany, która przed przystąpieniem do nakładania gładzi powinna być całkowicie sucha. W przypadku podłoży mineralnych czas schnięcia wynosi zwykle 24 godziny.
Naprawa uszkodzonej powierzchni ściany
Wady to przede wszystkim pęknięcia o różnej wielkości i głębokości. Najłatwiejsze do naprawy są mikropęknięcia. W tym celu wystarczy nałożyć warstwę gładzi o grubości 1-2 mm. Jednak głębsze i szersze pęknięcia, charakterystyczne dla połączeń ścian i sufitów, przed naprawą należy nieco pogłębić i poszerzyć, aby całkowicie oczyścić je ze słabo związanego materiału. Konieczne jest również wykonanie wzdłuż nich nacięć o szerokości 5-6 mm i głębokości 2-3 mm, co zapewnia dodatkową przyczepność do masy naprawczej. Jeśli pęknięcie jest zbyt szerokie, należy nałożyć na nie pasek siatki wzmacniającej, po czym nałożyć warstwę masy szpachlowej. Podobną operację, (ale bez nacięć) wykonuje się podczas uszczelniania połączeń między płytami gipsowo-kartonowymi.
Wyrównanie ścian
Materiał do wyrównania dobierany jest z uwzględnieniem maksymalnej różnicy w ubytkach w ścianach.Tradycyjnie powierzchnię ścian można podzielić na trzy stopnie nierówności. Pierwszy stopień to niewielkie ubytki z nierównościami do 3 mm. W takim przypadku wystarczy lekko wyrównać ściany szpachlą lub powierzchnią gładzi.Ten ostatni nakłada się jednowarstwowo, a po wyschnięciu szlifuje pacą z siatką ścierną. W przypadku konieczności ponownego nałożenia materiału, powierzchnia musi być odkurzona. Gładź gipsową nakłada się warstwami, zarówno na sucho, jak i na mokro, z przerwą 30-40 minut.
Nierówności drugiego stopnia charakteryzują się niedociągnięciami 3-8 mm, aby je wyeliminować, wymagane są, co najmniej dwie warstwy. Najpierw szpachlą wypełnia się największe wgłębienia, a po wyschnięciu na wierzch nakłada się wyrównującą warstwę gładzi o grubości do 2 mm. Trzeci stopień to nierówności z różnicami powyżej 8 mm. Wyrównuje się je poprzez nakładanie warstwy po warstwie masy gipsowej. Grubość każdej warstwy nie powinna przekraczać zalecanej przez producenta.Ta metoda wyrównywania jest dobra, ponieważ nieznacznie zwiększa grubość wykończenia, ale jest dość pracochłonna. Dlatego fachowcy często nakładając nową warstwę materiału. Jest to sposób szybszy i tańszy. Wadą tej metody jest to, że powstaje warstwa o grubości około 10 mm, dzięki czemu można przekroczyć maksymalną możliwą warstwę wykończeniową.
Gładź gipsowa – rodzaje dostępne w sklepach
Gładź gipsowa najczęściej dostępna jest w postaci suchej mieszanki, sprzedawana w papierowych workach, na których producent umieszcza sposób jej użycia. Ponadto można nabyć również już gotowe do użycia gładzie w wiaderkach. Przygotowanie gładzi z suchej mieszanki jest proste, wystarczy zmieszać ją z odpowiednią ilością wody a następnie nakładać na powierzchnię. Za pomocą pacy trzeba wyrównać warstwę gładzi, po wyschnięciu szlifować, usuwając powstające nierówności https://smig.pl/smig_c-50/. Szlifowanie jest mozolnym procesem, który wymaga trochę wprawy, jest dość uciążliwy, ponieważ tworzy się dużo pyłu.
Poza gładzią gipsową dostępne są także gładzie cementowe, cementowo – wapienne, wapienne i polimerowe. Dwie pierwsze wykorzystywane są na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70%. Natomiast gładzie wapienne posiadają zastosowanie na wewnętrzne tynki wapienne, jest nakładana trochę grubiej do 5 mm. Gładzie polimerowe służą do wykańczania pomieszczeń suchych.