Dermatologia. Wygraj z trądzikiem

Dermatologia

Dermatologia

Trądzik ogólnie jest kojarzony głównie z przypadłością młodych osób, jednak myślenie to jest dużym błędem, ponieważ duża część dorosłych, a nawet dojrzałych osób zmaga się z tym problemem na swojej twarzy. Oprócz bolesnych wykwitów, trądzik, ma także bardzo niekorzystny wpływ na stan psychiczny osoby, która na niego cierpi, ze względu na jego lokalizację, wciąż jest on widoczny, przez co osoby z trądzikiem bardzo często są wycofane, posiadają zaniżone poczucie wartości, a także izolują się od społeczeństwa. Przyczyną trądziku jest przede wszystkim nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które to właśnie odpowiadają za występowanie zaskórników czy też potocznie zwanych pryszczy. Zmiany trądzikowe najczęściej spotykane są na twarzy w obszarze, czoła, nosa i brody, jednak bardzo często występuje on także na plecach, ramionach czy też klatce piersiowej, a nawet policzkach.

Skąd się bierze trądzik

Dermatologia
Dermatologia

Przyczyny powstawania trądziku, nie są do końca jasno określone. W dużej mierze wpływ na jego występowanie może mieć dieta, ostre przyprawy, a także słodycze pobudzają gruczoły do wydzielania sebum, które są doskonała pożywka dla bakterii. Jednak za trądzik może oddać także stres, zaburzona równowaga hormonalna czy też czynniki genetyczne.

Dermatolog, który wyleczy trądzik

Pozbycie się wstydliwego problemu, jakim jest trądzik, nie jest możliwe w krótkim czasie, wymaga on systematyczności, a także wytrwałości. W przypadkach łagodnego trądziku proces leczenia polega na niwelowaniu objawów do minimum, a także zapobieganiu dalszemu rozwojowi stanu trądzikowego, który może prowadzić do nieestetycznych blizn i przebarwień. W ciężkich przypadkach jednak domowe sposoby mogą być nieskuteczne. Konieczna jest wtedy konsultacja z dermatologiem.

Dermatolog, który wyleczy trądzik, rozpoczyna proces od zdiagnozowania źródła powstawania problemu, diagnozując trądzik. Tylko odpowiednio postawiona diagnoza przez specjalistę, jest w stanie uspokoić mocno zaognioną skórę, ponieważ każda odmiana trądziku wymaga całkiem odmiennego podejścia i leczenia. Początkiem terapii zazwyczaj jest wykonanie badań hormonalnych. Ilość hormonów w organizmie odczytywana jest najczęściej z krwi. Po wykonanych badaniach możliwe jest dobranie odpowiedniej terapii, niekiedy hormonalnej, która ma na celu złagodzenie objawów, wyrównanie poziomu hormonów, odpowiedzialnych za problem, a w efekcie całkowite wyleczenie trądziku. Czasem jednak wystarczy jedynie antybiotyk lub tylko i wyłącznie farmaceutyki. W trakcie terapii dermatologicznej powinny być wykonywane badania krwi, monitorujące aktywność wątroby, gdyż podawane leki, w dużym stopniu obciążają jej prace. W niektórych przypadkach dermatolog, który chce wyleczyć trądzik, zaleca także stosowanie zabiegów, które mają przyspieszyć proces leczenia. Szczególnie przy leczeniu trądziku sprawdzają się takie zabiegi medycyny estetycznej jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, a także laseroterapia. Jednak należy pamiętać, że powinny być one stosowane po konsultacji z lekarzem, a same nie przyniosą zadowalających efektów, jeśli nie będą stosowane z odpowiednia terapia farmakologiczną.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga odmiennej pielęgnacji niż skóra bez tego rodzaju problemów. Wykonywana codziennie w odpowiedni sposób pielęgnacji może w znaczny sposób przyspieszyć proces leczenia, a nawet złagodzić objawy trądziku na skórze. Mitem jest stwierdzenie, że skóra tłusta, ze skłonnością do zmian trądzikowych nie wymaga nawilżania. Wręcz przeciwnie, powinno regularnie się ją nawilżać poprzez stosowanie odpowiednich kremów, o lekkiej nietłustej konsystencji, która nie będzie zatykać porów. Brak nawilżenia może wywołać całkiem odwrotny efekt, ponieważ skóra, broniąc się przed przesuszeniem, zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum, w którym rozwijają się bakterie. Wybierając krem do skóry trądzikowej, warto także zwrócić uwagę na jego skład, powinien być on delikatny i jak najbardziej naturalny, aby nie podrażniał naskórka.

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest oczyszczanie. Należy zawsze pamiętać o dokładnym oczyszczeniu z makijażu i zanieczyszczeń skóry przed snem. Jakiekolwiek pozostałości produktów makijażowych na skórze, powodują wypryski, a także szybsze starzenie się skóry. W tym celu należy używać delikatnych, jednak skutecznie działających płynów micelarnych. Dodatkowo pozostając w kwestii oczyszczania, warto raz w tygodniu wykonywać peeling, który oczyści pory z zaskórników i pozostającego w nich martwego naskórka. Wybierając peeling, najlepiej sięgać po te enzymatyczne, które nie podrażniają skóry w sposób mechaniczny, zapewniając jej delikatne jednak skuteczne oczyszczenie.

W leczeniu trądziku należy zwracać uwagę szczególnie na dietę, ilość stresu, a także stosowane do pielęgnacji skóry produkty. Dermatolog, który wyleczy trądzik, to nie wszystko, dopiero połączenie tych wszystkich czynników, jest w stanie dać długotrwałe skuteczne efekty.