Który typ rolet najlepiej pasuje do naszego mieszkania?

Wybór idealnych rolet nie jest łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Każdy rodzaj rolet posiada swoje optymalne zastosowanie. Podczas przeglądania produktów dostępnych w sklepach należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest estetyczny aspekt rolet. Powinny stanowić atrakcyjny dodatek do wystroju naszego mieszkania. Co więcej, muszą dobrze komponować się ze stylizacją, którą kierowaliśmy się podczas dekorowania domu. Oczywiście idealne rolety będą również wysoce funkcjonalne. Muszą stanowić efektywną barierę przeciwko spojrzenia przechodniów. Dzięki ich pomocy możliwe jest także chronienie pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wśród dostępnych modeli warto bliżej przyjrzeć się roletom rzymskim, austriackim oraz dzień i noc. Pierwszy i drugi typ to znakomity wybór dla wielbicieli bardziej dekoracyjnych opcji. Pofałdowana tkanina oraz eleganckie wykończeniówki z pewnością poprawią wygląd każdego pokoju. Z kolei rolety dzień i noc najbardziej przydadzą się dla pokojów, które nadmiernie się nagrzewają podczas upalnych dni.

O czym pamiętać podczas kupowania rolet typu dzień i noc?

Na nasz wybór powinno wpłynąć między innymi to, w którym miejscu zamierzamy zamontować nasze rolety. Chodzi między innymi o to, czy nasze rolety przeznaczone są do zasłaniania okien znajdujących się w dużej wnęce. W takim wypadku nie obejdziemy się bez rolet o dużych rozmiarach. Takie modele nie są tanie, a ich montaż wymaga pewnych umiejętności. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest wybranie mini rolet dzień i noc. Bez problemu montuje je nawet osoba bez żadnego doświadczenia z tego zakresu. Ciekawą alternatywą są rolety z drewnopodobną kasetą. PCV oraz aluminium to idealne materiały, które zapewnią efektywną osłonę tkaninie zasłony. System kasetowy wymaga jednak specjalnych listew przyszybowych. Ich montaż nie należy do najłatwiejszych zadań. O wiele mniej wymagająca jest żyłkowa wersja rolet dzień i noc. Brak prowadnic i kasety oznacza w pełni bezinwazyjny sposób instalacji. Nie musimy martwić się o potencjalne uszkodzenie okna lub ściany. Bez pomocy specjalistów poradzimy sobie zarówno z montażem, jak i demontażem takich rolet. Tym samym samodzielna instalacja pozwoli nam zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy, które możemy wydać na modele rolet z wyższej półki.

 

Dlaczego warto zainwestować w rzymskie rolety?

Jest to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które pragną użyć zasłon okiennych jako integralnego elementu wystroju wnętrza. Ogromny wybór tkanin pozwala nam dopasować ten typ rolet do niemalże każdego stylu dekoracyjnego. Możemy zdecydować się na prosty wygląd lub dodać do naszych rolet ciekawe wzory. Niektóre sklepy oferują ciekawą usługę. Pozwalają mianowicie samodzielnie dostarczyć interesujący nas wzór, który następnie zostanie umieszczony na rolecie. Jest to doskonały sposób na spersonalizowanie naszego mieszkania. Zamiast wybierać rolety, które możemy spotkać w tysiącach innych domów, tworzymy oryginalną kreację. Jednakże cechą charakterystyczną rolety rzymskich jest estetyczne fałdowanie tkaniny po jej uniesieniu. Co więcej, oprócz walorów estetycznych, rzymskie zasłony oferują także skuteczną zasłonę przed słońcem. Warto jednak pamiętać, że istnieje pewien maksymalny rozmiar, którego nie można przekroczyć podczas szycia tego typu zasłon. Wynika to ze względów technicznych i niestety oznacza, że rolety rzymskie nie nadają się do montażu w naprawdę dużych oknach. Musimy także poświęcić dużo uwagi kwestii ich pielęgnacji. Na szczęście można je prać bez obawy o zniszczenie materiału.

Dla kogo przeznaczone są rolety austriackie?

W dużym skrócie możemy określić je mianem bardziej dekoracyjnej alternatywy dla rolet rzymskich. Dostępne są w wielu różnych kolorach, wzorach oraz stylach. Do ich produkcji używany jest między innymi żakard, tafta oraz organza. Takie rolety najlepiej sprawdzą się w pokojach urządzonych w stylu barkowym. Jeżeli jednak nie podoba nam się nadmierny przepych i wolimy coś bardziej rustykalnego, to warto bliżej przyjrzeć się austriackim roletom z grubej bawełny. W połączeniu z florystycznymi motywami dobrze dopasuje się do tego typu mieszkania. Z uwagi na właściwości bawełny, takie zasłony będą się o wiele łatwiej fałdowały. Podczas wybierania materiału musimy się upewnić, czy pasuje do naszej koncepcji zasłon okiennych. Zupełnie inne rolety przeznaczone są do samodzielnego użytku, niż te, które dobrze współgrają z firankami. Dobrym przykładem harmonijnej kompozycji są zasłony z jedwabiu oraz rolety wykonane z organzy. Grubość tkaniny jest również istotnym czynnikiem. Wpływa na ilość promieni słonecznych przepuszczanych do wnętrza mieszkania.

Podane powyżej przykłady rolet wewnętrznych to zaledwie ułamek modeli dostępnych na rynku. Jeżeli zależy nam na skutecznym zabezpieczeniu naszych okien przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, warto zainwestować w rolety zewnętrzne. Wykonywane są z o wiele bardziej wytrzymałych materiałów. Nie przydadzą się jednakże w roli elementu dekoracyjnego dla wnętrza osłoniętego pomieszczenia.