Mikrofalowe czujniki ruchu
Mikrofalowe czujniki ruchu są często wybierane przez właścicieli domów i firm, jeśli chodzi o ochronę mienia przed intruzami. Ochrona domu lub firmy jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli znajdujesz się na obszarze zagrożonym przestępczością. Czujniki ruchu są niedrogie i zapewniają dodatkową ochronę w porównaniu z alarmami do drzwi i okien. Czujniki ruchu są w stanie wykryć każdy ruch w określonym obszarze. Po wykryciu ruchu zostanie wyemitowany alarm. Często wystarczy uruchomić alarm, aby odstraszyć intruza.
Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?
Działanie czujnika mikrofalowego polega na emitowaniu wiązki mikrofal na określony obszar. Kiedy wiązka światła zostanie przerwana przez ruch, uruchomi się alarm. Czujniki mikrofalowe są najczęściej używane w domach i firmach, gdy nikogo nie ma. Firmy używają ich, gdy są zamknięte w nocy, a wielu właścicieli domów korzysta z nich, gdy są w pracy w ciągu dnia lub gdy są poza domem przez dłuższy czas, na przykład na wakacjach. Mikrofalowe czujniki ruchu są dostępne w dwóch rodzajach, aby chronić Twoją własność. Możesz wybrać czujnik w jednej jednostce, zwanej monostatem, lub w dwóch jednostkach, zwanych bistatami. Jednostki monostatyczne są mniejsze, ale mają większą elastyczność w pokrywaniu określonych obszarów. Mogą obejmować mniejsze obszary, a zasięg można skonfigurować w dowolny sposób, czy to długi i szeroki, czy długi i wąski. Bistatyczne sygnalizatory mikrofalowe są w stanie pokryć większe obszary. Jednocześnie jednak określenie obszaru objętego działaniem urządzenia bistatycznego jest znacznie trudniejsze. Czujki bistatyczne mają również wysoki wskaźnik fałszywych alarmów.
Pytania związane z detektorami mikrofalowymi
Przed zainstalowaniem czujnika mikrofalowego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Czujnik nie może przeniknąć przez metal. Jeśli więc w zasięgu działania czujnika znajduje się metal, może on nie wykryć wszystkiego, co znajduje się za nim. Powoduje to powstawanie martwych stref w tych obszarach. Sprytny złodziej, który wie, że masz detektor mikrofal, mógłby użyć metalu i poruszać się powoli, aby ominąć syrenę. Czujniki te są bardzo czułe i często powodują fałszywe alarmy. Czujniki mikrofalowe mogą zapewnić dużą ochronę, czasami zbyt dużą. Czujniki są w stanie widzieć przez ściany, więc w wietrzny dzień mogą nawet wykryć trawę poruszającą się na wietrze i wywołać alarm. Często zaleca się łączenie innych typów czujników z mikrofalowymi czujnikami ruchu w celu uzyskania optymalnej ochrony. Czujniki podczerwieni są często zalecane do pokrycia typowych martwych punktów w obszarze czujników mikrofalowych. Czujki mikrofalowe to świetny sposób na ochronę domu lub firmy. Są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Łącząc czujniki mikrofalowe z innymi czujnikami podczerwieni, alarmami do drzwi i okien oraz monitoringiem wideo, uzyskujesz maksymalną ochronę mienia.
- bariera mikrofalowa https://rcse.pl/bariery-mikrofalowe/
- systemy identyfikacji rfid https://rcse.pl/monitoring-osob/
Jak działają detektory mikrofalowe
Jak sama nazwa wskazuje, czujniki mikrofalowe https://zoozool.pl/jak-dzialaja-czujniki-ruchu/ wykorzystują ciągłe fale promieniowania mikrofalowego do wykrywania ruchu, podobnie jak działa radar. Emitują wysoką częstotliwość radiową i mierzą odbicie obiektów, obserwując zmianę częstotliwości. Gdy wykryje zmianę częstotliwości, aktywuje się czujnik ruchu. Czujniki mikrofalowe, znane również jako radar, czujniki częstotliwości radiowej lub czujniki Dopplera, to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne do wykrywania ruchu, takiego jak chodzenie, bieganie lub czołganie się w środowisku zewnętrznym. Mogą wykrywać ruch za pomocą efektu Dopplera i projekcji mikrofal, które odbijają się od powierzchni i wracają do czujnika. Czujnik mierzy i wykrywa czas potrzebny na powrót sygnału do czujnika, zwany czasem echa. Czas echa pomaga obliczyć odległość do dowolnego nieruchomego obiektu w zasięgu wykrywania i ustala punkt odniesienia, z którego czujnik ruchu może działać. Dzięki czasowi echa czujnik jest w stanie wykryć każdy ruch w obszarze detekcji, na przykład gdy ktoś porusza się w obszarze, czas echa zmienia się, ponieważ zmieniają się fale. Czujnik PIR to skrót od Passive Infrared Sensor, który wykrywa obecność energii cieplnej w zamkniętej przestrzeni, mierząc światło podczerwone emitowane przez obiekty w jego polu widzenia. Jest to ta sama podstawowa technologia, którą można znaleźć w kamerach termowizyjnych, noktowizorach itp. Z technicznego punktu widzenia PIR składa się z czujników piroelektrycznych zdolnych do wykrywania różnych poziomów promieniowania podczerwonego. Gdy jedna z wiązek wykryje różnicę temperatur, czujnik zostaje aktywowany. I odwrotnie, gdy wszystkie wiązki wykryją tę samą temperaturę, czujnik jest dezaktywowany.