Na telefonicznym szczycie
Smartfony są stosunkowo młodymi urządzeniami. Pierwszy smartfon powstał w 1992 roku. Rozwój możliwości smartfonów jest fenomenalny. Są to urządzenia, które szybko zdobyły miano liderów rynku telekomunikacyjnego. Obecnie smartfony stały się podstawą współczesnej komunikacji. Technologia smartfonów odniosła taki sukces, że ludzie mają problem z wyobrażeniem sobie swojego życia bez smartfona. Urządzenie stało się przedmiotem osobistym, bez którego człowiek nie wyobraża sobie wyjścia z domu. W ciągu jednego pokolenia smartfony z prostych urządzeń komunikacyjnych przekształciły się miniaturowy komputer.
Najważniejsze funkcje smartfonów
Funkcje smartfonów zmieniają się co kilka miesięcy. Każdy nowy model wprowadza jakąś innowację. Jednak wszystkie urządzenia tego typu zachowują funkcje, z których najczęściej korzystają właściciele, np.: wykonywanie połączeń, wskazówki lokalizacji GPS, robienie znakomitych, szczegółowych zdjęć w najlepszej rozdzielczości, które jakością dorównują zdjęciom wykonywanym w studiu fotograficznym. Smartfony odtwarzają muzykę, co więcej można za ich pomocą tworzyć muzykę i filmy. Przeróżne aplikacje zwiększają funkcjonalność urządzeń. Popularne są aplikacje zdrowotno- sportowe, które śledzą przebiegnięte kilogramy, spalone kalorie, mierzą tętno, obliczają kaloryczność posiłków. Praktycznie każdy sklep ma swoją aplikację na smartfona, z której klient dowiaduje się o aktualnych promocjach, może obejrzeć towar i zamówić. Internetowe aplikacje zapewniają kontakt ze wszystkimi nowinkami ze świata. Dzięki wbudowanym funkcjom internetowym można sprawdzić stan rachunku w banku, zapłacić rachunki, a nawet płacić w sklepie za zakupy. Oznacza to, że posiadacz smartfona ma pod całodobową kontrolą swoje wydatki. Jest oczywiste, że korzystając ze smartfona można sprawdzić pocztę e-mail, z każdego miejsca na świecie, nieważne, czy właściciel jest w pracy, szpitalu, na wakacjach, w domu. Dostęp do internetu oznacza, że każdy użytkownik smartfona ma możliwość przeglądania swoich kont na portalach społecznościowych w dowolnym miejscu i czasie. Umówione spotkanie, ważne wydarzenie, istotną informację można zapisać w telefonie używając kalendarza lub notatnika. Kontakt ze znajomymi z portali społecznościowych można mieć tak długo, dopóki ludzie nie poszli spać. Wszystkie smartfony mają wbudowany aparat fotograficzny i kamerę. Standardem są też Bluetooth, ilość rdzeni od jednego do ośmiu, mocny procesor oraz możliwość pobierania i instalowania aplikacji. Podstawą działania smartfona, podobnie, jak komputera jest system operacyjny, który odpowiada za optymalne wykorzystanie sprzętu.
Wygodny duży wyświetlacz
Był nie tak dawno czas, w którym producenci telefonii komórkowej dążyli do miniaturyzacji telefonów i do obniżania ich wagi. Chodziło o to, aby telefon był poręczny i nie męczył rąk nawet podczas długiego rozmawiania. Wraz z pojawieniem się ery smartfonów wróciły do łask duże ekrany. Im większy ekran, tym lepiej skorzystania się z urządzenia podczas przeglądania internetu. Duży wyświetlacz przydaje się w trakcie przeglądania nawigacji, kiedy jedziemy samochodem lub poruszamy się pieszo po nieznanym mieście. Duży wyświetlacz jest przydatny podczas kręcenia filmików i robienia oraz przeglądania zdjęć. Większy ekran to lepsza jakość odtwarzanych filmów. Smartfon może służyć jako niewielki telewizor, ponieważ ma wbudowaną funkcję odtwarzania filmów i innych programów.
Zaawansowane funkcje biurowe
Dla wielu osób smartfon jest głównie telefonem. Tak naprawdę smartfon jest zminiaturyzowanym komputerem z funkcją telefonu. Smartfon ma wbudowane funkcje biurowe- można na nim tworzyć teksty w edytorze tekstów i korzystać z arkuszy kalkulacyjnych. Mobilna wersja najczęściej używanego pakietu biurowego, czyli Microsoft Office dostępna jest zarówno na Windows Phone, jak i na Androida czy smartfony od Apple. W stosunku do wersji na stacjonarny komputer lub laptop są to programy o ograniczonych funkcjach, ale można na ich dokonać edycji prezentacji. Ciekawym uzupełnieniem pakietu biurowego na smartfony jest aplikacja ONE NOTE, umożliwiająca tworzenie notatek, np.: listy zakupów, miejsc do zwiedzenia, zapisania rozkładu jazdy autobusu, itp. ONE NOTE pozwala na pracę wielu osób nad jednym dokumentem. Powstaje coraz więcej aplikacji biurowych i biznesowych, więc każdy użytkownik potrzebujący takich aplikacji do pracy, z pewnością znajdzie aplikację spełniającą jego oczekiwania.
Analitycy rynku telekomunikacyjnego obserwują w ostatnich latach ciekawy trend. Smartfony zaczynają wypierać z rynku stacjonarne komputery i laptopy. Powodem powyższej tendencji jest fakt, że smartfony są mniejszymi i bardziej poręcznymi urządzeniami niż laptopy, zmieszczą się w większej kieszeni kurtki, a ogrom aplikacji na smartfony sprawia, że zakres ich użycia jest praktycznie nieograniczony i to użytkownik decyduje, z jakich funkcji chce korzystać i co poza podstawowymi funkcjami jest mu potrzebne w życiu prywatnym i zawodowym.