Tablice interaktywne – wykorzystanie

tablica it

Czym są tablice interaktywne?

Tablice, które działają z użytkownikiem interaktywnie przypominają zwykle białe tablice, które są ścierane na sucho, są to jednak tylko pozory, ponieważ umożliwiają one współdziałanie z podłączonym komputerem jak również z projektorem multimedialnym.  Można je porównać do wielkiego monitora, który jest wrażliwy na dotyk. W zależności od technologii produkcji można z nich korzystać przy pomocy specjalnego pióra, dotyku dłoni albo innego dowolnego przedmiotu. Użytkownik, który wykorzystuje tablicę może korzystać z dowolnego programu, który jest zainstalowany do komputera podłączonego do urządzenia interaktywnego.

Tablice multimedialne posiadają zazwyczaj swoje własne dedykowane oprogramowanie, które umożliwia przygotowanie zasobów do wykorzystania podczas wykładu, prezentacji lub szkolenia. W standardzie oprogramowania są specjalne zestawy graficzne oraz szablony, a utworzone materiały mogą być bezproblemowo zapisane na dysku komputera. Można je przesłać pocztą elektroniczną albo ponownie odtworzyć czy przesłać do wydruku.

Wielką popularnością cieszą się w krajach rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Ostatnio zyskują także na popularności w pozostałych krajach Europy Zachodniej. Możliwości, jakie daje tablica interaktywna, która może łączyć nauczycieli i studentów pozwala zastąpić pracownie komputerową.  Tablica multimedialna posiada tak rozbudowane funkcje, że wyprzedza nawet możliwości, jakie daje komputer podłączony do projektora. Ze względu na to, jakie przynosi wymierne korzyści i jakie daje udogodnienia jest uważana na doskonałą pomoc dydaktyczną. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tablic interaktywnych, które wykorzystują w ramach danej klasy te same technologie. Komunikacja pomiędzy komputerem, a tablicą odbywa się za pomocą technologii Bluetooth albo przy użyciu podczerwieni. Obecnie standardem jest połączenie Bluetooth. Przy wyborze tablicy, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wersją językową oraz możliwość wykorzystania oprogramowania na kilku komputerach, ponieważ jest to warunkiem utworzenia plików tablicowych na większej ilość komputerów, ale także na współdziałanie z innymi tablicami multimedialnymi.

Jednym z rodzajów tablicy interaktywnej jest tablica elektromagnetyczna, która daje możliwość nowoczesnej prezentacji łącznie z komputerem oraz z projektorem multimedialnym. Ten typ tablicy reaguje na dotyk specjalnym piórem, a wszystkie urządzenia są ze sobą połączone i stanowią integralną część pracy. Pisak pełni tutaj rolę myszki, a wiec można uzyskać pełny dostęp do komputera i jego funkcjonalności już z poziomu tablicy. Nie ma konieczności odchodzenia od tablicy, żeby obsłużyć programy znajdujące się na komputerze. Ten rodzaj tablicy daje unikalną możliwość tworzenia dynamicznych, nowoczesnych i interaktywnych prezentacji, ponieważ daje możliwość pisania, rysowania itd. na tle edytowanego dokumentu. Utworzona w taki sposób prezentacji jest możliwa do zapisania na komputerze, do wydruku i do przesłania na maila.  Ponadto na boku tablicy znajdują się przyjazne dla użytkownika przyciski funkcyjne, które są skrótami do najbardziej użytecznych funkcji tj. pisak, menadżer prezentacji, nawigacja slajdów.

 

Poza tym tablica posiada kilku trybów pracy: zwykły, tryb z pracy z komputerem, interaktywny oraz tryb do pracy w sieci.

Wykorzystanie tablicy interaktywnej do telekonferencji.

Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie tablicy interaktywnej jest tryb konferencji. Do połączenia tablic należy znać adresy IP komputerów.   Po wybraniu modułu konferencyjnego z ekranu startowego podświetlonego zostanie dedykowane okienko programu, dzięki któremu możemy wybrać odpowiednich uczestników konferencji. Oprogramowanie posiada specjalną funkcję, dzięki której możemy w czasie trwania konferencji monitorować listę uczestników. Każdy może się w dowolnym momencie dołączyć.  Takie rozwiązanie pozwala na zorganizowanie zdalnej narady, szkolenia, konferencji naukowej. Dzięki temu mogą się komunikować ze sobą uczelnie, oddziały w firmach i nauczyciele ze swoimi uczniami. Można na bieżąco omawiać różnego rodzaju problemy, niejasności bez konieczności odbywania kosztowych podróży, które zajmują także bardzo dużo czasu.

Tablice interaktywne – wykorzystanie w kształceniu stacjonarnym oraz zdalnym.

W związku z dużymi możliwościami, jakie dają tablice interaktywne zaczęto w coraz większym zakresie wykorzystywać je do pracy ze studentami w pracy stacjonarnej jak również zdalnej. Dzięki takie nowoczesnemu rozwiązaniu uczniowie mogą korzystać z wykładów profesorów, którzy wykładają z drugiego końca kraju lub z innego zakątka świata. Można wykorzystać tablicę interaktywną do zespołowego rozwiazywania problemów, opracowania nurtujących daną grupę zagadnień, a praca po zakończeniu jest dostępna od razu dla wszystkich jej uczestników. W Polsce pierwsze telekonferencje dydaktyczne odbywały się już w 2005 roku i należy się spodziewać, że rozwiązanie będzie stosowane w coraz większym stopniu zarówno na uczelniach jak również w firmach.